Nie ja tu jestem najważniejszy. Tylko sprzątam, przygotowuję teren. Idę przed Jezusem do miejsc, gdzie On sam niebawem zamierza pójść. To nie moje rozważanie porusza ludzi. (Marcin Jakimowicz, "Pełne zanurzenie")

piątek, 18 marca 2011

Nie "jak" - a "o co"

Miałem już wczoraj - bo tekst z wczoraj - napisać, ale nie było jak. 
Jezus powiedział do swoich uczniów: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. (Mt 7,7-12)
No właśnie. Pół przysłowiowej biedy więc, gdy człowiek się nie modli - po czym postanawia spróbować i zaczyna z Bogiem nawiązywać jakąś relację, stawiając pierwsze, nawet i nieporadne kroki w modlitwie. Co wtedy, gdy modlitwa jest szczera, a jednak Bóg jakby nie tylko był na jej głos głuchy, co nawet działał jakby z premedytacją wbrew woli i prośbie modlącego się? 

Bo nie znamy swoich potrzeb. Bo prosimy o to, co wydaje się potrzebne - a zwykle to nam się źle wydaje. Patrzymy na świat ze swojej, bardzo często materialnej, perspektywy - więc nic dziwnego, że prosimy o typowo materialne rzeczy i sprawy: powodzenie w szkole, awans w pracy, zaliczenie semestru, uzyskanie podwyżki, zdrowie i dobrobyt, załatwienie kredytu. Krąg spraw, które najczęściej omadlamy jest bardzo wąski. Jakby człowiek żył tylko tym, co namacalne. Nic dziwnego, że Bóg tak wybiórczych próśb nie wysłuchuje tak samo jak modlitw tych, którzy potrafią pamiętać o wszystkich potrzebach - tak materialnych, jak i duchowych - i o nie wszystkie prosić. Żyjemy przecież w świecie materialnym, a jednak wyraźnie przez wiarę ukierunkowani ku górze, ku zbawieniu, jakie wysłużył na krzyżu Jezus. Dopiero, gdy o tym pamiętamy i staramy się tak żyć, aby tego finalnego celu nie tracić z oczu, można myśleć o sprawach dalszych, typowo ludzkich. 

Trzeba powiedzieć wyraźnie - nie jest złym, że człowiek troszczy się o kwestie związane z codziennością, tzw. życiem, czyli regulowanie płatności, dach nad głową, sprawy bytowe, jedzenie, opłaty itp. Bez tego nie da się żyć w świecie - a my w nim, tu i teraz żyjemy, więc trzeba sobie radzić. Chodzi o to, aby umieć właściwie rozłożyć akcenty - także w modlitwie - i prosić Boga nie tylko o to, co namacalnie przyda się w tym ziemskim życiu tutaj (jakieś, takie czy inne, dobro, przeliczalne na korzyści materialne), ale także łaski gołym okiem niewidoczne, a o znaczeniu bardzo ważnym dla człowieka wierzącego, który kroczy ku zbawieniu - wytrwałość w wierze, niechęć do grzechu, miłość, bezinteresowność, miłosierdzie; dużo by wymieniać. 

Można być człowiekiem najbardziej nawet wierzącym, a błądzić w modlitwie, szczerej do bólu, bo kierując ją od czegoś, co ma marginalne znaczenie, a pomijając sprawy istotne. Można być zagubionym, daleko od Boga, i jednym prostym westchnięciem Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną wyprosić dla siebie łaski, co do których potrzeby człowiek w ogóle nie zdawał sobie sprawy. 

>>>

Dygresja. W dzisiejszym tekście znajdujemy słowa Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! W firmie dzisiaj - nieprzyjemna sytuacja. Pewien dziwak znalazł zdjęcia jednej z nowych koleżanek, i w firmowej liście dyskusyjnej porozsyłał jej zdjęcia (żadne sprośne - po prostu dorabiała wcześniej jako modelka do reklam), i z bardzo niskich lotów komentarzem rozesłał do wszystkich. Oczywiście, do samej zainteresowanej także to dotarło. 

Jak często ludzie, dla głupiej chwilowej radochy (bo nie można mówić o radości), robią rzeczy po prostu podłe i zupełnie nieprzystające. Jedno dobre - o ile tolerancja na różne rzeczy na owej liście dyskusyjnej jest zwykle bardzo (jak dla mnie - za) duża, to tym razem reakcja większości była zdecydowanie pozytywna.

3 komentarze:

  1. Czasami nie tak łatwo dojść nam do zrozumienia co jest dla nas dobre i dla ludzi, do których zostaliśmy posłani. Tylko Bóg wie i potrzebujemy się na Niego zdawać. Tak jak wspommniałeś potrzeba by rozeznawać prawdziwe potrzeby służące wzrastaniu w miłości i odsiewać cokolwiek, co ma zalążki własnego samolubstwa. Wierzę, że Bóg kocha i daje nam wszystkim wiele łask, a dla naszej ochrony nie daje tego, co by nas mogło zgubić. Bycie wytrwałym w modlitwach to prawdziwa cnota, o którą też można prosić. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Prośmy Boga, byśmy uczyli się mówić AMEN - w pełni świadomie. Nie, jako ,,dodatek" do modlitwy. Lecz jako całkowite oddanie, akceptację woli Bożej. To trudne, ale... tylko marzenia Boga o nas i Jego plany są w stanie nas uszcześliwić.
    Pozdrawiam!!!

    OdpowiedzUsuń
  3. Odniosę się od ostatniego komentarza. "Amen" oznacza "Niech się tak stanie". Izraelici tego doświadczyli - mówili, że lepiej byłoby żeby pomarli na pustyni i cóż, tak się stało... Dlatego jest bardzo ważne przemyślenie sobie modlitwy, czy to wstawienniczej, czy to błagalnej, inaczej można się bardzo zdziwić. Ja sama na sobie doświadczyłam, że modlitwa jest czymś realnym, że to nie jest tylko takie sobie rytualne gadanie. Trzeba mieć tylko oczy otwarte. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń