Nie ja tu jestem najważniejszy. Tylko sprzątam, przygotowuję teren. Idę przed Jezusem do miejsc, gdzie On sam niebawem zamierza pójść. To nie moje rozważanie porusza ludzi. (Marcin Jakimowicz, "Pełne zanurzenie")

poniedziałek, 10 lutego 2014

Minął rok

Najdrożsi Bracia,
zawezwałem was na ten konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, aby zakomunikować wam decyzję o wielkiej wadze dla życia Kościoła. Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową. Jestem w pełni świadom, że ta posługa w jej duchowej istocie powinna być spełniana nie tylko przez czyny i słowa, ale w nie mniejszym stopniu także przez cierpienie i modlitwę. Niemniej, aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak że od 28 lutego 2013 roku od godziny 20.00 rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali konklawe dla wyboru nowego Papieża.
Najdrożsi Bracia, dziękuję wam ze szczerego serca za całą miłość i pracę, przez którą nieśliście ze mną ciężar mojej posługi, i proszę o wybaczenie wszelkich moich niedoskonałości. Teraz zawierzamy Kościół święty opiece Najwyższego Pasterza, naszego Pana Jezusa Chrystusa, i błagamy Jego Najświętszą Matkę Maryję, aby wspomagała swoją matczyną dobrocią Ojców Kardynałów w wyborze nowego Papieża. Jeśli o mnie chodzi, również w przyszłości będę chciał służyć całym sercem, całym oddanym modlitwie życiem świętemu Kościołowi Bożemu.
Watykan, 10 lutego 2013 r.

Minął rok czasu od tej decyzji, jaką Benedykt XVI zadziwił świat, a najbardziej Kościół. Bo ten właśnie człowiek, który uważany był za "pancernego", jak go nie do końca życzliwi przedstawiali, zdecydował się na krok bez precedensu, z jednym podobnym w zamierzchłym średniowieczu (Celestyn V). Zrezygnował z godności biskupa Rzymu - bo tak chyba należało by to nazwać, bowiem papieżem pozostał, tyle że emerytem. 

Dla wielu z nas był to bardzo trudny moment. Co dalej będzie? Świat nie zmienił kierunku, wszystko działo się jakby normalnie - poza perspektywą, że teraz w Kościele będą równolegle dwaj papieże, przy czym żaden z nich nie był antypapieżem. Benedykt XVI zrozumiał, iż papieska emerytura nie jest czymś nietaktownym, złym czy błędnym - i realnie dokonując oceny swoich sił, podjął decyzję. Chociaż głosy były różne - moim zdaniem to posunięcie Kościołowi pomogło, i to bardzo. 

Dzisiaj - nie zawsze we właściwym kontekście i w duchu jego przesłania - papież Franciszek, wybrany po Benedykcie XVI, cytowany jest często, uznano go za człowieka roku znanego tygodnika, jest popularny medialnie i generalnie lubiany. Wiele jego gestów czy czynów jest nadinterpretowanych, wyciąga się z nich błędne wnioski, waląc w źle rozumianą nową wiosnę Kościoła i zwiastując zmiany właściwie wszystkiego, co stanowi Kościół, według ludzkiego widzimisię. A papież Bergoglio, niezmiennie uśmiechnięty, choć często stanowczy i wyczulony szczególnie na ludzką biedę, w wyjątkowo prosty i piękny sposób idzie swoją drogą, pokazując światu Boga. Zmienił wiele - zarówno w zakresie wizerunku samego papieża, jak i Watykanu - ruszają zmiany administracyjne, znikają relikty stanowiące niezbyt uzasadnione i sensowne posunięcia (przykład - tytuły papieskie prałatów), papież sam daje przykład prostoty i nie przywiązywania wagi do rzeczy, strojów, a stawiania na pierwszym miejscu człowieka, także niewierzącego, zagubionego, potrzebującego. Porównanie go do Franciszka z Asyżu sprzed tych 800 lat jest mocno trafione. 

Dlatego pomodlę się dzisiaj - za nich obydwu. Dla Benedykta o siły i zdrowie do dalszego wspierania Kościoła swoją obecnością i modlitwą. Dla Franciszka o zapał i Boże dary na drodze kontynuowania odnowy Kościoła. 

1 komentarz:

  1. Podobno kiedy Jan Paweł II był nawoływany do rezygnacji z papieskiej posługi, Joseph Ratzinger był jednym z gorących przeciwników podobnej decyzji. Moim zdaniem podjęcie takowej przez niego przyniosło Kościołowi szkodę.

    Kościół w dzisiejszych czasach potrzebuje ludzi pancernych. Mówiących o Bogu, o miłości, ale nie do końca w stylu oazowych przyśpiewek. Do tego potrzebuje mocnych, przemyślanych słów, a nie takich, które można interpretować wszelako. Przeraża mnie nieco obecność papieża, który mówi najpierw, że w prawosławiu jest praktyka ponownego ożenku rozwodników i warto się przyjrzeć tej tradycji, dając pole do komentarzy, a potem musi wyjaśniać, że nie planuje wprowadzić udzielania komunii rozwodnikom w ponownych związkach. Po co wyjaśniać, nie lepiej najpierw mówić jasno?

    Do Franciszka powoli się przyzwyczajam. Jest bardzo "fajny", jeszcze "fajniejszy" niż był Jan Paweł II. Jan Paweł II był jednak bardziej konkretny. Franciszek skupia się póki co na przytulaniu ludzi bez twarzy i burzeniu wewnętrznych struktur Kościoła. To, że te struktury są skostniałe to fakt. Że trzeba dużo zmian - to też fakt. Ale nie dziwmy się, że przez to właśnie lewica tak bardzo lubi nowego papieża.

    Benedykt XVI był lepszy. Zdecydowanie.

    OdpowiedzUsuń